Proč plavat, má to nějaké pozitiva?
Plavání ve vaničkách má mnoho výhod, pro přiblížení uvádím alespoň některá z nich. Ta ostatní samy poznáte postupem času na svém dítěti a jeho vývoji.
- Otužování
- Pozitivně ovlivňuje srdečně – cévní systém
- Zlepšuje střevní peristaltiku
- Prohlubuje spánek
- Podporuje chuť k jídlu
- Adaptace na vodní prostředí a snadný a úspěšný přestup na bazén
- Vliv na kladný a komplexní psychomotorický vývoj
- Komplexní posílení svalového aparátu
- Zvyšování kapacity plic
- Vytváření pevné citové vazby mezi rodičem a dítětem při společné činnosti
Kdy začít a do kdy můžeme s miminkem ve vaně plavat?
S vaničkováním lze začít již od 2. měsíce, ale lze začít i později. Po šestém měsíci se obvykle přechází na bazén.
Proč začínat už doma a ve vaně?
Velkou roli zde hraje vlastní známé prostředí, ve kterém dítě lépe spolupracuje. Děti ve svém domácím prostředí získávají první zkušenosti s vodou a s tím, jak je s nimi ve vodě manipulováno. Také rodiče se naučí držení miminka a získají jistotu v manipulaci, která se jim bude hodit na bazéně, kde se potom budou moci plně soustředit na cvičení a hrátky. Teplota vody se řídí potřebou Vašeho děťátka a vana se napouští běžnou vodou bez chemické úpravy. Nesporná výhoda v domácím plavání je, že si můžete instruktorku pozvat, kdy to Vám a Vašemu děťátku nejlépe vyhovuje.
Jak vaničkování probíhá?
Je potřeba mít doma vanu, která se napouští až k přepadu, vytvoří se malý „bazén. Děťátko plave bez plínky nebo plaveček. Při samotném „plavání“ se zaměřujeme na posilování břišních (pomáhá při kojeneckém nadýmání) a zádových svalů, učíme děti splývat na hladině s oporou a učíme děti pracovat s dechem tzv. „abecedou potápění“ (Pokud si to maminka výslovně nepřeje, není to nutné). Délka pobytu ve vodě a veškerá činnost se řídí podle nálady děťátka. Lekci je možné zakončit jemným otužováním. Po plavání je vhodné prokrvenou pokožku miminka promazat a to lze využít k jemné masáži, tu si můžeme také v jednoduché formě ukázat. Vždy respektujeme psychomotorický vývoj dítěte a veškeré pohybové aktivity ve vodě i na suchu z něj vycházejí.
Jak často plavat?
Nejlepší pro miminko je „trénovat“ ve vaně nejlépe 1-2x týdně. Maminka se naučí potřebným metodickým krokům, formou jichž pak „plave“ s miminkem v průběhu týdne sama.
Co všechno můžeme ve vaně zvládnout?
Většinu základních úchopů – relaxační klubíčko a ostatní posilovací úchopy, které se potom dále opakují na bazéně. Je možné zvládnout základní „abecedu potápění“, ve vaně lze i potápět.
Jak se na vaničku připravit?
Před zahájením lekce by mělo být dítě spokojené, vyspalé a s odstupem asi 20 minut od posledního jídla. Vhodné je plavat nejlépe dopoledne, kdy jsou miminka nejvíc odpočatá.
Potřeby pro miminko: Osušku, kosmetiku na ošetření po koupání, tampónky z buničiny na čištění uší, čistou plenku a oblečení.
Potřeby pro rodiče: Je vhodné triko s krátkým rukávem nebo bez. Dobré je si nachystat fotoaparát, videokameru.